Kedden Ausztria átvette Szlovéniától a szinte partvonalon lévő EU Duna Régió Stratégia (EUSDR) vezetését. Bár a makroregionális együttműködésnek Magyarország is a tagja, itthon kevéssé ismert kezdeményezés, de az ukrajnai háború miatt egyre fontosabbá válik. Sőt, mostanra az EU balkáni bővítésének legfontosabb motorja lett. Azzal párhuzamosan, hogy Moldova, Ukrajna, Szerbia és Bosznia-Hercegovina egyre közelebb kerül a csatlakozáshoz, felélénkült a vita is az uniós intézményrendszer reformjáról. Furcsa módon a korábban már elhalt többsebességes EU koncepciója feltámadni látszik halottaiból, mint azt Alexander Schallenberg osztrák külügyminisztér és szlovén kollégája, Tanja Fajon is megerősítette.
Nincs esély arra, hogy az európai uniós tagországok vezetői között megállapodás szülessen a migrációról - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Granadában, az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek találkozójára érkezve.
A tagjelölt országok reformjaihoz kötötte az Európai Unió bővítésének lehetőségét Anna Lührmann, az európai és klímaügyekért felelős német miniszter pénteken a nyugat-lengyelországi Kórnik kastélyban, a lengyel, a francia és az ukrán hivatali partnerével közösen tartott sajtótájékoztatón.
Az Európai Unió általános uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek tanácsa azt javasolta a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanácsnak, hogy már a hét második felében tervezett csúcsértekezletén adja meg a tagjelölti státuszt Bosznia-Hercegovinának - közölte az uniós tanács kedden.
Az Európai Unió elkötelezett a nyugat-balkáni térségre kiterjedő bővítési folyamat mellett, de továbbra is fontosnak tartja, hogy a régiót alkotó országok folytassák a politikai és gazdasági reformokat - erősítették meg az unió vezető képviselői szerdán a szlovéniai Brdóban tartott csúcstalálkozót követően, amelyen az EU-tagországok és a nyugat-balkáni térséget alkotó országok állam-, illetve kormányfői vettek részt.
Jó hír, hogy megindulhatnak az uniós csatlakozási tárgyalások Észak-Macedóniával és Montenegróval, Magyarországnak nagy része van ebben a sikerben - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
Miután tavaly télen az Európai Tanácsban a francia elnök vétót emelt az észak-macedón és albán EU-csatlakozási tárgyalások megkezdésével kapcsolatban, és Emmanuel Macron több lépcsős, visszafordítható csatlakozási folyamatot követelt, ma bemutatta átdolgozott bővítési javaslatát az Európai Bizottság szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős uniós biztosa, a magyar Várhelyi Olivér.
Míg a magyar biztosjelölt a mai magyar parlamenti szakbizottsági meghallgatásán nagyon ambiciózus csatlakozási folyamatot vázolt Albániának és Észak-Macedóniának, addig egy minapi francia javaslat inkább afelé mutat, hogy lassítanák és megreformálnák ezt és utóbbihoz előtt vitát generálnának.
A francia és a holland vétó miatt immár harmadszorra is elhalasztották az EU-tagállamok illetékesei azt, hogy végre megkezdődhetnek-e Észak-Macedóniával és Albániával a csatlakozási tárgyalások, ezzel sokak szerint újra csorba esett az EU „becsületén”. A Bruxinfo helyzetösszefoglalója szerint még van remény arra, hogy az e hét csütörtök-pénteki EU-csúcson az állam- és kormányfők mégis megadják a felhatalmazást a tárgyalások megkezdésére és ezzel a nyugat-balkáni térségnek fontos üzenetet tudnak küldeni.
Az elmúlt évtizedben az Európai Unió nem tudta hatékonyan kezelni a gazdasági és a migrációs krízist, de ennek ellenére az európai együttműködésnek nincs alternatívája, és a kormány úgy gondolja, hogy Magyarország nem is tud mást tenni, mint hogy a része legyen az EU-nak - jelentette ki Gulyás Gergely egy mai díjátadó ünnepségen.
Oda egy Stryker páncélos.
Sorra csökkentik a céláraikat.
Érkeznek a lánctalpasok.
Nagy mozgások van a piacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.